2018 Dünya Kupasına Damga Vuracak Stadyumlar Hangileridir?

2018 senesinde Rusya’da yapılacak olan Dünya Kupası organizasyonları için hazırlıklar yapılmaya devam etmektedir. Farklı ülkelerden birçok futbolsever 14 Hazirandan itibaren büyük bir görsel şölene şahitlik edeceklerdir. Özellikle açılış ve kapanış törenlerinin büyük bir ilgi ile beklendiği dikkate alınması gereken hususlardandır.

Stadyumlar için Harcanan Ödenek Nedir?

2018 Dünya Kupası stadyumları konusunda Rusya’nın büyük çaba sarf ettiği görülmektedir. Hem görsel atmosfer bakımından hem de statların kapasitesi ile alakalı olarak birçok düzenleme yapılmıştır. Bu nedenle stadyumların nitelikleri ya da kişileri yer bulmaları ile alakalı olarak herhangi bir sıkıntının söz konusu olmayacağı dile getirilmelidir.

Rusya’ın stadyum ve ek olanaklar için harcamış olduğu miktarın tüm turnuva kapsamında bu ülkeye geri döneceği tahmin edilmektedir. Sadece maçlardan değil yanı zamanda ülkeye farklı yerlerden gelen turistler ile de yüksek bir kazanım elde edilecektir. Bu şekilde Rusya’nın yaptığı yatırım hem ekonomik hem de kültürel bakımdan kendisine geri dönecektir.

Müsabakalar Hangi Stadyumlarda Oynanacaktır?

2018 Dünya Kupası stadyumları kapsamında belirlenmiş olan 12 stat içerisinde en öne çıkanlar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Luzhniki Stadyumu
  • Ekatarinburg Stadyumu
  • Spartak Stadyumu
  • Moldovya Arena Stadyumu
  • Kazan Arena Stadyumu

Bu stadyumların Dünya Kupasına net olarak hazır olabilmesi için gerekli olan hazırlıkların Rusya tarafından tamamlanmış olduğu da görülmektedir. Her bakımdan donanımlı olan stadyumların misafirlerine yüksek kalitede bir futbol keyfi sunacağı tahmin edilmektedir. Yukarıda belirtilmiş olan stadyumların her biri kapsamında yüksek sayıda seyirci topluluğunun ağırlanması için gerekli ek olanakların her biri alınmıştır. Bu konu ile alakalı herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için büyük çaba saf edilmektedir.

Hangi Maçlar Hangi Stadyumlarda Oynanacaktır?

2018 Dünya Kupası stadyumları arasında en iddialıları yukarıda belirtilmiştir. Bu statlarda yer alacak olan müsabakalardan ilki Luzhniki Stadyumunda oynanacak olan açılış maçıdır. Açılış maçı Suudi Arabistan ile Rusya arasında oynanacaktır. Bu müsabakanın büyük görsel şölenlere de ev sahipliği yapacağı tahmin edilmektedir.

Kazan Arena ise Fransa ve Avustralya arasında yapılacak olan önemli müsabakaya ev sahipliği edecektir. Mimari özelikleri bakımından Kazan Arenanın görenleri büyüleyen bir atmosferi olduğu da dikkat çeken noktalardandır.

Ekatarinburg stadyumu ise Mısır ve Arjantin arasında yapılacak olan maça sahne olacaktır. Bu müsabakanın hem grup için hem de kupada yer alan diğer takımlar için oldukça önemli olduğu belirtilmektedir. Kupanın iki sürpriz adresinden biri olduğu spor yorumcular tarafından dile getirilen hususlardandır.

Rusya’nın Kültürel Yapısının Kupaya Yansıması Görülecek Midir?

2018 Dünya Kupası stadyumları kapsamında ve hatta bu organizasyon için hazırlanan internet sitesinde dahi Rusya’nın kültürünün izlerine rastlamak mümkündür. Bu nedenle kısa sürede Rusya’nın kendini göstermesi ve kültüründen tüm dünyayı haberdar edebilmesi için büyük bir şans elde ettiği de eklenmelidir.

Dil konusunda da Rusya’nın yaygınlık kazanması için bir fırsat olduğu ek olarak belirtilmelidir. Statlarda yapılacak olan anonsların hemen hepsi Rusça olarak yapılacaktır. Buna ek olarak farklı dillere de çeviriler yapılacaktır. Fakat Rus dilinin yaygınlık kazanması için elde edilen şanslardan biri olduğu da görülmektedir.

Yorum Bırak