2018 Dünya Kupası Sürpriz Şehirlerde mi Yapılacak ?

Yalnızca 9 gün kalan 2018 Dünya Kupası grup elemeleri için artık nefesler iyiden iyiye tutuldu. Herkesin çok ciddi çekişmeli maçlar beklediği bu yılki Dünya Kupası için Start verilmek üzere. Yalnızca Rusların değil, aynı zamanda tüm dünyanın heyecanla başlamasını beklediği 2018 Dünya Kupası yapılacak şehirler Dünyanın en şanslı şehirleri olarak sayılıyor. 2018 dünya kupasının 12 farklı stadyumda yapılması planlanıyor. 2018 Dünya Kupası’nın merkez maçları ise Moskova’da yapılacak. Elbetteki bu stadyumlar içerisinde en çok göze çarpanları Moskova’da bulunan ve start maçının da yapılacağı Lujniki stadyumu olarak görülüyor. Moskova’daki en büyük kapasiteye sahip stadyum burası olmakla birlikte 89.318 kişilik bir izleyici kaldırabilecek güçtedir.

Moskova ve Kaliningrad şehirleri 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak mı ?

Rusya’nın maç yapılabilecek şehirlerden gösterdiği Moskova ve Kaliningrad; bu yılki Dünya Kupası’nda müsabakaların yapılacağı stadyumlardan olacak. Moskova’da bulunan ve ülkenin en büyük stadyumlar alan birisi olarak görülen Lujniki Stadyumu; maçların genellikle bu stadyumda yapılacağı söyleniyor. Diğer ortalama Rus stadyumlarında olduğu gibi  Kaliningrad stadyumu 45 bin 15 kişilik bir kapasiteye sahip olmasıyla biliniyor. Aynı zamanda Kalingrad; sakin bir şehir olması nedeniyle herhangi bir arbede çıkmadan Dünya Kupası’nı karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Rusların kullanacağı bir diğer şehir ise Nizhniy Novgorod şehri olacaktır. Bu şehrin Stadyumu ise yaklaşık olarak 44.899 kişilik kapasitesiyle biliniyor. stadyum olacak Moskova’da bulunan bir diğer Futbol Arenası ise Spartak Stadyumu denilen ve devasa bir boyuta sahip olan futbol sahasıdır. Yaklaşık olarak 46.990 kişiyi alabilen bu  stadyum; Şampiyonlar Ligi maçları başta olmak üzere sayısız organizasyona ev sahipliği yapan stadyum olarak biliniyor. Rusların kullanacağı bir diğer şehir ise Saransk. Bu şehirdeki stadyumun seyirci kapasitesi, 45.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Saransk  şehrinde yer alan stadyum merkez stadyumlardan bir tanesi olarak kullanılacak.

Rusya’nın kullanacağı diğer stadyumlar hangi şehirlerde olacak ?

Rusya’nın 2018 Dünya Kupası’nda kullanmayı düşündüğü stadyumlarda bir tanesi de kazanılan Kazan arena stadyumu olacaktır. Bu Şehir stadyumu, ortalama bir Rus Stadyumu olup; 45.015 kişilik kapasitesi vardır. Ayrıca Kazan şehri ortalama bir sakin Rus şehri olduğu için Bu Dünya Kupası’nı herhangi bir arbede çıkmadan geçilebileceğini düşünüyor. Rusların kullanacağı diğer şehir ise nizhniy Novgorod şehri olacaktır. Bu Şehir Stadyumu, Dünya Kupası için inşa edilen bir stadyumdur. Stadyum; 44.899 kişilik kapasitesi ile bilinen bir stadyum olacaktır. 2018 Dünya Kupası hangi şehirlerde sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesi de bu olacaktır. Bu şehirdeki stadyum toplam olarak 47.690 kişilik kapasitesiyle 2018 dünya kupasını karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Rostov-on-don şehri ise 43702 kişilik bir kapasite ile Dünya Kupası’nda oynanacak bir diğer şehirdir. 2018 Dünya Kupası hangi şehilerde sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesi de  Volgorad şehri olmaktadır. Bu şehirdeki stadyumda 2108 Dünya Kupası için özel olarak hazırlandı. 45015 kişilik stadyum daha çok küçük maçların yapılacağı stadyum olacak.

2018 Dünya Kupası şehirleri için Rusya hazırlıklar yaptı mı ?

2018 Dünya Kupası’nın oynanacağı Rus şehirlerdeki en büyük problemlerden bir tanesinde ulaşım olması bekleniyor. Rusya Özellikle de yeni yaptırdığı stadyumlara ulaşım için gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı. Stadyumlara yaklaşık 6 yildan geçiş imkanının bulunması nedeniyle, herhangi bir trafik sorununun da yaşanmayacağı tahmin ediliyor En büyük yoğunluğun yaşanacağı Moskova’da ise Özellikle de trafik için ekstra önlemler alındı. 2018 Dünya Kupası hangi şehilerde sorusunun cevaplarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yorum Bırak