2018 Dünya Kupası Rusyan’nın Kalbinde Yapılacak

Her 4 yılda bir yapılarak hepimiz adeta heyecandan titretmeyi başaran Dünya Kupası maçları; bu yıl 14 Haziran tarihinde Rusya’da yapılacak. 2018 yılının ev sahibinin belirlenmesi için 2010 yılında yapılan seçimlerde, Rusya ortaya atılmıştı. Rusya’nın kabul edilmesinden sonra tüm hazırlıklar başladı ve 2018 yılı için tam 8 yıllık bir Dünya Kupası hazırlığı yapıldı. İlk olarak 1930 yılında Güney Amerika ülkesi olarak bilinen Uruguay’da yapılan Dünya Kupası, 21. kez 2018 yılında yapılacak. İlk defa Rusya’da yapılacak olan bu Dünya Kupası’nın Doğu Avrupa’da da yapılacak ilk turnuva olması nedeniyle oldukça dikkat çekici yönleri bulunmaktadır. Rusya ile Arabistan arasında yapılacak olan 14 Haziran tarihindeki maç ile Dünya Kupasının startı verilmiş olacak. Birçok kişinin aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi olan 2018 Dünya Kupası nerede sorusu 2010 yılındaki yapılan kurayla tamamen silindi.

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülkeler nasıl belirleniyor ?

Her 4 yılda bir yapılan Dünya Kupası’na, ev sahipliği yapacak ülkelerin belirlenmesi için bir çok kriter bulunmaktadır. Bu kriterler ağırlıklı olarak ülkelerin futboldaki konumları ve ne düzeyde bir spor anlayışına sahip oldukları önemli olmaktadır. Örneğin Rusya; Sportif başarıya çok büyük önem gösteren ve Sovyetler Birliği’nden beri spora en çok destek veren ülkelerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Rusya’nın bu sportif alanındaki güçlü duruşu sayesinde 2018 yılındaki Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmayı başardı. Rusların ev sahipliği yapması, bundan 1 yıl önce ortaya çıkan İngiltere Rusya arasındaki casusluk krizi nedeniyle tehlikeye girmişti. Bu da bizlere göstermiştir ki dünya kupası ev sahibi ile ilgili gelişmelerde siyasi faktörler çok ciddi bir önem taşımaktadır. Dünya Kupası düzenleyicisi olan FIFA tarafından 2017 yılında yapılan açıklamaya göre; bundan sonraki ev sahipliği belirlemelerinde; insan hakları ve demokrasi kültürünün yerleşmiş olup olmadığı da önemseneceği belirtildi. 2022’de yapılacak olan Dünya Kupası Katar tarafından ev sahipliği yapılacak bir turnuva olacak. Katar’ın burada Dünya Kupası ev sahipliğini almasındaki faktörlerden bir tanesi de maddi güce sahip olmasıdır. Bu nedenle önemli kriterler; sportif başarı, maddi durum ve ülkedeki tehlikenin olmayışı gibi faktörlerdir.2018 Dünya Kupası nerede yapılacak sorusu böylece cevaplanmış oldu.

2018 Dünya Kupası için Rusya gerekli hazırlıkları yaptı mı ?

Futbol alanında en güçlü ülkelerden bir tanesi olarak görülen Rusya, 2018 Dünya Kupası için; gerek altyapı, gerek ulaşım, gerekse de stadyum gibi tüm hazırlıkları büyük bir başarıyla tamamladı. Moskova’da yapılacak olan 2018 Dünya Kupası bu şehrin çok büyük bir insan akınına uğramasına neden olacak. Bundan dolayı ulaşım için Rusya hükümeti tarafından ekstra önlemler alındı. Ayrıca Moskova’da oynanacak olan tüm maçlar için stadyumlar yeniden tadilattan geçirilerek 8 yıllık süreçte tüm hazırlıklar tamamlanmış oldu. 14 Haziran günü Rusya dünya kupasının başlamasını sağlayacak ve hepimizin adeta devasa müsabakalar izlemesini sağlayacak.

2018 Dünya Kupası Takımları belli oldu mu ?

21.si düzenlenecek olan Dünya Kupasının katılımcı takımları; tam olarak belirlendi. Dünyanın hemen hemen her ülkesi katılırken, yalnızca Grönland gibi birkaç küçük ülke katılmayacak. Özellikle de Avrupa takımından Almanya, İspanya, Portekiz, Fransa ve ingiltere’nin çok ciddi rekabetlere sahne olacağı düşünülüyor. Güney Amerika takımlarından ise; Uruguay, Brezilya ve Arjantin’in tüm Avrupa takımlarını en çok zorlayanlar içerisinde olacakları tahmin ediliyor. Özellikle; Brezilya ile Almanya arasındaki rekabetin çok ciddi boyutlarda olacağı ve her iki takımın da hemen hemen eşit oranda şansa sahip olduğu düşünülüyor. 2018 Dünya Kupası nerede yapılacak sorusuyla ilgili çok daha ayrıntılı bilgi almak için FİFA nın resmi web sayfası ziyaret edilebilir.

Yorum Bırak